![](https://i0.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/06/441380674_1572992683479727_8314513082593967257_n.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Πραγματοποιείται στο Συνεδριακό Κέντρο στη Λευκωσία, η τελετή ανακήρυξης των έξι ευρωβουλευτών που ανέδειξε η κάλπη της 9ης Ιουνίου.
Πρόκειται για τους Λουκά Φουρλά και Μιχάλη Χατζηπαντέλα του ΔΗΣΥ, Γιώργου Γεωργίου του ΑΚΕΛ, Φειδία Παναγιώτου (ανεξάρτητος) , Γεάδη Γεάδη του ΕΛΑΜ και Κώστα Μαυρίδη του ΔΗΚΟ.
Σήμερα πραγματοποιείται επίσης η ανακήρυξη των εκλεγέντων τοπικών αρχόντων. Οι τελετές θα γίνουν από τους εφόρους εκλογής Λευκωσίας, Λεμεσού, Λάρνακας, Πάφου, Αμμοχώστου και Κερύνειας.