Έτοιμος να γράψει ιστορία! Ο Ολυμπιακός έχοντας προίκα το 3-2 του πρώτου αγώνα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», φιλοξενείται από τη Φενέρμπαχτσε στο καυτό «Σουκρού Σαράτσογλου» (22:00) για τον δεύτερο προημιτελικό του Europa Conference League.

Ασφαλώς, ο μεγάλος στόχος των Πειραιωτών είναι να βρεθούν εκεί όπου δεν έχουν καταφέρει ποτέ μέχρι σήμερα, στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Και με την εικόνα που έδειξαν στον πρώτο προημιτελικό, είναι ικανοί να το σφραγίσουν αυτό μέσα στην Κωνσταντινούπολη, η οποία αναμφίβολα τους ταιριάζει (σε όλα τα αθλήματα) και θα είναι κάτι… σημαδιακό!

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Φενέρμπαχτσε (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσάγι-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο (100′ Σογιουντσού), Καντίογλου, Γιουκσέκ (120’+1 Mπονούτσι), Φρεντ, Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τζέκο (73′ Μπατσουαγί), Τάντιτς.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (89′ Ρίτσαρντς), Έσε, Τσικίνιο (108′ Όρτα), Φορτούνης (108′ Ελ Αραμπί), Γιόβετιτς (46′ Ιμπόρα), Ποντένσε (64′ Μασούρας), Ελ Κααμπί.

Σκόρερ: Καχβετσί 12′ / –

Κίτρινες: Κσρτάλ, Σιμάνσκι / Oρτέγα, Ποντένσε, Τζολάκης, Nτόη (2), Mασούρας, Μεντιλίμπαρ, Έσε

Αποβολές: – / Ντόη

Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Ολυμπιακός δίνει στις 22:00 τη μεγάλη του μάχη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, έχοντας ως στόχο να φύγει για τα ημιτελικά του Europa Conference League!

Στο πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 3-2 των Τούρκων στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και έστω και με ισοπαλία περνάει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ουσιαστικά παίζει για δυο αποτελέσματα σήμερα.

Οι δυο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

1′ Σέντρα στην σπουδαία αναμέτρηση!

3′ Ωραίο δυνατό σουτ ο Τσικίνιο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Λιβάκοβιτς.

4′ Πάει να βγει στην κόντρα ο Ολυμπιακός, αλλά η διαγώνια μπαλιά του Ποντένσε προς τον Φορτούνη κόβεται τελευταία στιγμή.

8′ Φάουλ για την Φενέρ σε καλό σημείο. Εκτέλεσε το φάουλ ο Σιμάνσκι, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

12′ Γκολ η Φενέρ! Οι γηπεδούχοι γύρισαν ωραία την μπάλα, ο Σιμάνσκι έπαιξε στα δεξιά για τον Καχβετσί ο οποίος όντας αμαρκάριστος έπιασε ωραίο σουτ για το 1-0.

17′ Τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Τάντιτς αργεί να εκτελέσει και όταν πάει να βρει τον Τζέκο, ο Ορτέγκα κλείνει και απομακρύνει.

Πρέπει να κρατήσει περισσότερο μπάλα στα πόδια του ο Ολυμπιακός. Φορτούνης και Γιόβετιτς μπορούν να το κάνουν αυτό, ώστε να παγώσουν τον ρυθμό της Φενέρ και να αρχίσουν να κερδίζουν μέτρα οι «ερυθρόλευκοι» για να απειλήσουν τους Τούρκους.

29′ Η Φενέρ μετά το γκολ έχει πάρει ψυχολογία και δεν αφήνει τον Ολυμπιακό να απειλήσει.

34′ Σουτ ο Καχβετσί από τα όρια της περιοχής, διώχνει με τις γροθιές ο Τζολάκης.

38′ Ο Ροντινέι έκανε την σέντρα, ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά. Οι Τούρκοι απομάκρυναν προσωρινά, με τον Φορτούνη να κλέβει και να σεντράρει ξανά, ο Ελ Κααμπί επιχείρησε το ψαλιδάκι αλλά βρήκε αέρα.

41′ Ο Ποντένσε κλέβει σε εξαιρετικό σημείο, περνά έναν αντίπαλο και σπάει στον Ελ Κααμπί, αλλά δεν προλαβαίνει αυτός να παίξει το ένα-δύο και να βγάλει τον Πορτογάλο σε θέση βολής.

3 λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Ημίχρονο! Η Φενέρ πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στον Ολυμπιακό (1-0), χάρη στο γκολ του Καχβετσί στο 12ο λεπτό.

46′ Ιμπόρα αντί Γιόβετιτς για τον Ολυμπιακό.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

50′ Σουτ ο Τζέκο, η μπάλα κόντραρε και βγήκε σε κόρνερ.

55′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, εκτέλεσε ο Φορτούνης, πήρε την κεφαλιά ο Κάρμο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

58′ Επιχείρησε ένα σουτ ο Ροντινέι, το οποίο δεν ήταν καλό, η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

64′ Δυνατό σουτ ο Καντίογλου, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

64′ Βγαίνει ο Ποντένσε από το ματς, τη θέση του παίρνει ο Μασούρας.

65′ Κεφαλιά ο Ελ Κααμπί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

66′ Μακρινό σουτ ο Μασούρας, η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

73′ Φάουλ για την Φενέρ σε καλό σημείο. Πήρε την κεφαλιά ο Μπεκάο, ο Τάντιτς δεν πρόλαβε και η μπάλα πέρασε άουτ.

78′ Σέντρα ο Φορτούνης, βγήκε ο Λιβάκοβιτς και μπλόκαρε.

80′ ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία ο Ολυμπιακός! Ταχύτατη αντεπίθεση, με τον Μασούρα να εκτελεί από τα όρια της περιοχής και να προσπαθεί να περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Λιβάκοβιτς, αλλά ο Κροάτης κίπερ του είπε όχι.

82′ Σκόραρε ο Μπατσουαγί, αλλά ήταν οφσάιντ. Έγινε και έλεγχος από το VAR. Δεν μετράει το γκολ.

85′ Σέντρα ο Φρεντ, βγήκε και μπλόκαρε ο Τζολάκης.

86′ Σέντρα ο Τάντιτς, γύρισμα ο Σιμάνσκι, με την μπάλα να περνάει άουτ.

86′ Φρεντ, Καχβετσί έξω, μέσα Ιντέρ, Ζάιτς.

89′ Γύρισμα του Μασούρα στον Ελ Κααμπί, κακή απομάκρυνση των Τούρκων, με τον Ιμπόρα να κάνει το σουτ, αλλά την μπάλα να περνάει άουτ.

5 λεπτά ο έξτρα χρόνος!

ΤΕΛΟΣ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

96′ Χαρίζει κάρτα στον Οσάγι-Σάμουελ ο διαιτητής για φάουλ στον Ρίτσαρντς.

99′ Δυνατό σουτ ο Φορτούνης, η μπάλα ψηλά άουτ.

100′ Μπαίνει ο Σογιουντσού, βγαίνει ο Μπεκάο.

103′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Κεφαλιά του Ιμπόρα, Λιβάκοβιτς και δεξί δοκάρι του στερούν το γκολ. Νέα κεφαλιά του Κάρμο, πάνω στη γραμμή ο Τζικού!

Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης, δεν άλλαξε κάτι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

108′ Μέσα ο Όρτα και ο Ελ Αραμπί, βγαίνει ο Τσικίνιο και ο Φορτούνης για τον Ολυμπιακό.

114′ Ευκαιρία για τη Φενέρ, μετά από σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τάντιτς και εκείνος σούταρε άουτ με περίτεχνο και φαλτσαριστό πλασέ.

Πέντε λεπτά ακόμα για τη συμπλήρωση των 120! Πεσμένος στο χορτάρι ο Ελ Κααμπί, δείχνει να πονάει. Υποφέρει από κράμπες ο Μαροκινός επιθετικός και δέχεται τις βοήθειες του ιατρικού επιτελείου του Ολυμπιακού.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις!

120’+2′ Αλλαγή για τη Φενέρ, Μπονούτσι στη θέση του Γιουκσέκ.

120’+3′ Κόκκινη κάρτα στον Ντόη. Μετά από μια εναέρια μονομαχία του με τον Ουντέρ, ο αμυντικός του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε αντικανονικά τα χέρια του και αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα.

Λήξη της παράτασης, πάμε στα πέναλτι.

Ελ Κααμπί, Ελ Αραμπι, Όρτα, Μασούρας και Ροντινέι η πεντάδα που θα εκτελέσει πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

Πρώτοι θα εκτελέσουν οι «ερυθρόλευκοι».

Ελ Κααμπί πρώτος για τον Ολυμπιακό.

Εύστοχος ο Ελ Κααμπί, 1-0 μπροστά ο Ολυμπιακός!

Τάντιτς τώρα για τη Φενέρ.

Το έπιασε χαμηλά στην αριστερή του γωνία ο Τζολάκης!

Ελ Αραμπί τώρα.

Ο Λιβάκοβιτς έπιασε το πέναλτι του Ελ Αραμπί, παραμένει το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Μπατσουαγί το δεύτερο πέναλτι της Φενέρ.

Παραλίγο να το βγάλει και αυτό ο Τζολάκης, γκολ τελικά από τον Μπατσουαγί για το 1-1.

Όρτα για τον Ολυμπιακό τώρα. Εύστοχος ο Όρτα, εκτέλεσε στη μέση και μπροστά ξανά ο Ολυμπιακός!

Σειρά του Ουντέρ. Το έπιασε ο Τζολάκης!!!