![](https://i0.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/fidias.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Πρόσφατα έπεσα πάνω σε ένα podcast, όπου ο γνωστός youtuber Φειδίας ρωτήθηκε να αναφέρει τις θέσεις του για το Κυπριακό και άλλα ζητήματα.
Ομολογώ πως με ξάφνιασε η απάντηση που έδωσε για το Κυπριακό, γιατί δεν περίμενα να ακούσω από τον 24χρονο να αναφέρει απλουστευμένα… μια από τις βασικές αρχές των διεθνών σχέσεων, δηλαδή ότι η ισχύς αποτελεί το βασικό νόμισμα στις διεθνείς σχέσεις.
Συγκεκριμένα, αφού ανέφερε ότι χρειάζεται να βρούμε μια λύση, που θα συμφέρει και τους δύο (win – win situation), στη συνέχεια σημείωσε ότι «πιστεύω πως ο τρόπος που χειριζόμαστε τόσα χρόνια το Κυπριακό, δεν είναι και πολύ σωστός».
Και εξέφρασε τη θέση ότι «χρειάζεται να εστιάσουμε στο εσωτερικό μας, να γίνουμε μια χωρά δυνατή, πλούσια, όπως το Ισραήλ, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα για να έχουμε leverage power στο τραπέζι των συνομιλιών και να μην χρειάζεται να παρακαλούμε μια ζωή «ελάτε να το λύσουμε». Αλλιώς θα αναγκαστούμε να δεχθούμε μια υποδεέστερη λύση, που μπορεί να μην τη θέλουμε».
Ο συγκεκριμένος τρόπος σκέψης, που βασίζεται στο «δίκαιο του ισχυρού», στηρίζεται στον Πολιτικό Ρεαλισμό, με πατέρα τον Θουκυδίδη και μακάρι να είχε γίνει αντιληπτός δεκαετίες προηγουμένως…
Κ