Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι και όλοι όσοι αποτελούν το οικοδόμημα της ΑΕΚ ονειρεύτηκαν διαφορετικό φινάλε στην παραμυθένια διαδρομή του Σκοπιανού με τα κιτρινοπράσινα. Ένας τίτλος πρωταθλητή θα ήταν ιδανικό σενάριο για τον άνθρωπο που έγινε σημαία της ποδοσφαιρικής ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια.
Τα κατάφερε με τις επιδόσεις του εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου και τον αδαμάντινο χαρακτήρα του. Όσο σπουδαία ήταν τα επιτεύγματα που κατέγραψε στα οκτώ χρόνια θητείας με την κιτρινοπράσινη στολή, άλλα τόσα και περισσότερα παράσημα απέκτησε με τη συμπεριφορά του εντός και εκτός γηπέδων.
Άψογος επαγγελματίας, ταπεινός, δεν έδωσε ποτέ κανένα δικαίωμα για κακόπιστη κριτική. Κέρδισε τον σεβασμό των αντιπάλων και το όνομά του έχει ήδη γραφτεί με «ολόχρυσά» γράμματα στην ιστορία της ΑΕΚ και του κυπριακού ποδοσφαίρου.
Οι επιδόσεις του προκαλούν ζάλη: Πρώτος σε συμμετοχές (295) στην ιστορία της ΑΕΚ. Πρώτος σκόρερ σε όλες τις διοργανώσεις με 147 γκολ. Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στην Ευρώπη με 21 γκολ και πρώτος σκόρερ όλων των κυπριακών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με 23 γκολ! Θέλετε κι άλλα; Πανηγύρισε πρωτάθλημα με τον ΑΠΟΕΛ (2010-11), ήταν μέρος της επικής πορείας των γαλαζοκιτρίνων στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ήταν μπροστάρης στην πρόκριση της ΑΕΚ στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ. Ο μοναδικός με παρουσία και στις δύο κυπριακές ομάδες σε φάση νοκ άουτ ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
Ο Ιβάν Τρισκόφσκι αποχωρεί από την ΑΕΚ και πιθανόν να πάρει την απόφαση να κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια. Το μόνο σίγουρο είναι πως έχει κερδίσει μια θέση στο πάνθεον του κυπριακού ποδοσφαίρου. Πήρε μετεγγραφή στην ομάδα των κορυφαίων ξένων ποδοσφαιριστών που έπαιξαν μπάλα στο νησί.