![](https://i3.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/CHA_5516-1-1920x1299-1.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Μετά από οκτώ συναπτά έτη παρουσίας στην ΑΕΚ Λάρνακας, ο Ιβάν Τρισκόφσκι αποχώρησε. Όχι γιατί το θέλησε, αλλά γιατί η ομάδα του δεν θέλησε να του ανανεώσει το συμβόλαιο. Λίγο ή πολύ αναμενόμενο, λόγω ηλικίας του Σκοπιανού, τον περασμένο Απρίλιο συμπλήρωσε τα 37 του χρόνια, ενώ στην τρέχουσα σεζόν δεν ήταν στις βασικές επιλογές.
Το τι έχει πετύχει ο Τρισκόφσκι στην ΑΕΚ, που στο παρελθόν πέρασε και από ΑΠΟΕΛ και Παραλίμνι, σε συνδυασμό με τον αδαμάντινο χαρακτήρα του, είναι από τους λίγους των γηπέδων μας. Όπως σημείωσε και η ΑΕΚ στην αποχαιρετιστήρια ανακοίνωσή της, ο Ιβάν ο τρομερός, είναι πρώτος σε συμμετοχές (295) στην ιστορία της ΑΕΚ, πρώτος σκόρερ (147 γκολ) σε όλες τις διοργανώσεις, πρώτος σκόρερ (21 γκολ) στην Ευρώπη, αλλά και πρώτος σκόρερ (23 γκολ) όλων των κυπριακών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Σπουδαία επιτεύγματα από έναν κύριο των κυπριακών γηπέδων, που κέρδισε το χειροκρότημα και την εκτίμηση όλων των φιλάθλων. Χαμηλών τόνων, που «μιλούσε» στον αγωνιστικό χώρο και έκανε τη δουλειά του με το παραπάνω, εκτιμώντας το ψωμί που έτρωγε από τους εργοδότες του.
Ο Τρισκόφσκι, είτε αποφασίσει να συνεχίσει την ποδοσφαιρική καριέρα του είτε κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια, το όνομά του θα μείνει γραμμένο στους κορυφαίους ξένους του κυπριακού ποδοσφαίρου. Ο Ιβάν αξίζει ιδιαίτερης τιμής από τους αρμόδιους φορείς του ποδοσφαίρου μας και δεν θα πρέπει να αργήσουν να το κάνουν.