![](https://i2.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/06/AEK-OMONOIA-CONFERENCE.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Ομόνοια και ΑΕΚ θα ξεκινήσουν το φετινό ευρωπαϊκό τους ταξίδι από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, «κυνηγώντας» τρεις προκρίσεις και χωρίς κανένα περιθώριο λάθους. Αμφότερες θα θελήσουν να καταφέρουν κάτι που μέχρι στιγμής καμία κυπριακή ομάδα δεν έχει καταφέρει, να εξασφαλίσουν δηλαδή πρόκριση στη φάση πρωταθλήματος (League Phase) διαβαίνοντας αποκλειστικά το μονοπάτι των προκριματικών της διοργάνωσης.
Και οι εφτά προηγούμενες απόπειρες κυπριακών ομάδων (Απόλλων, ΑΕΛ, ΑΠΟΕΛ, Άρη, ΑΕΚ και Ομόνοιας) έπεσαν στο κενό, μετρώντας ισάριθμους αποκλεισμούς. Ενδεικτικό της δυσκολίας του εγχειρήματος είναι το γεγονός πως μόλις δύο φορές κατάφερε εκπρόσωπος της χώρας να φτάσει μέχρι τον προθάλαμο της διοργάνωσης (πλέι οφ). Συγκεκριμένα, ήταν ο ΑΠΟΕΛ που τις σεζόν 2022-23 και 2023-24, αποκλείστηκε από Τζουργκάρντεν και Γάνδη αντίστοιχα.
Η πορεία των κυπριακών ομάδων στα προκριματικά της τρίτης τη τάξει διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ αποδεικνύει πως χρειάζεται ποιότητα μα κυρίως ετοιμότητα για την επίτευξη του στόχου. Τα χρονικά περιθώρια είναι στενά, με δεδομένο πως Ομόνοια και ΑΕΚ θα μάθουν τον πρώτο τους αντίπαλο στις 19 Ιουνίου και θα ριχθούν στη «μάχη» στις 25 Ιουλίου. Μέχρι τότε θα πρέπει να είναι απόλυτα προετοιμασμένες για να αυξήσουν τις πιθανότητες επιτυχίας τους στο πρώτο μεγάλο «πρέπει» της σεζόν.