![](https://i2.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2023/07/thanasi.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Μετά το πόρισμα της θανατικής ανάκρισης για τον άδικο χαμό του Θανάση Νικολάου, αναμένουμε άμεσες ενέργειες.
Πρώτα απ΄ όλα αναμένουμε απόφαση για νέα ποινική ανάκριση, από μια ομάδα που θα εφοδιαστεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό, σε μια ύστατη προσπάθεια να εντοπιστούν ο/οι δράστης/ες του εγκλήματος και να οδηγηθούν ενώπιον Κακουργιοδικείου.
Έστω κι αν μετά από περίπου δυο δεκαετίες έχουν ελαχιστοποιηθεί οι πιθανότητες εξιχνίασης. Επιβάλλεται να γίνει και ξεχωριστή διαδικασία για εντοπισμό και απόδοση ευθυνών σε βάρος όσων εκτέλεσαν πλημμελώς τα καθήκοντά τους στην αρχική διερεύνηση της υπόθεσης. Θα περιμέναμε και από το στράτευμα κάποια αντίδραση.
Όταν μια μονάδα λειτουργούσε όπως περιγράφεται σε επώνυμες καταθέσεις, δεν μπορείς να κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου. Έστω κι αν παρήλθαν τόσα χρόνια
Φ.Μ.