![](https://i3.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-15-at-08.16.51_83ebaa3b.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Σε μια κατάμεστη αίθουσα στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης η αντικατοχική συναυλία, υπό τον τίτλο «Ριζωμένοι στη γη που μας γέννησε», για τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή του 1974.
Τη συναυλία συνδιοργάνωσαν ο κατεχόμενος Δήμος Κερύνειας, το σωματείο «Αδούλωτη Κερύνεια» και το Blue Heart Foundation, στέλνοντας το μήνυμα πως είναι ανάγκη να μη λησμονήσουμε τα κατεχόμενα εδάφη μας.
Το μουσικό σχήμα της «Αδούλωτης Κερύνειας» και οι καλλιτέχνες που συμμετείχαν, τραγούδώντας διαχρονικά αντικατοχικά τραγούδια και μελοποιημένα ποιήματα, συγκίνησαν το κοινό και έφεραν θύμησες από τα τραγικά γεγονότα που στοιχειώνουν το νησί μας εδώ και 50 χρόνια.
Παρών και ο τραγουδιστής και τέως Υφυπουργός Πολιτισμού Μιχάλης Χατζηγιάννης, ο οποίος ζήτησε από το κοινό να εκλάβει την παρουσία του στην εκδήλωση πρώτα ως Κερυνειώτη και μετά ως καλλιτέχνη.
Αναφέρθηκε μάλιστα στα συναισθήματα που τον διακατέχουν κάθε φορά που έρχεται στην Κύπρο, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην ατάκα της γιαγιάς του πως «σαν το σπίτι του ανθρώπου, δεν έχει».
![](https://www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-15-at-08.16.51_ef1f9873-1024x768.jpg)
![](https://www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-15-at-08.16.50_000459c3-1024x768.jpg)
![](https://www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-15-at-08.16.51_259910dd-1024x768.jpg)
![](https://www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-15-at-08.16.51_9d6bf467-1024x768.jpg)