![](https://i0.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2023/04/pindarou_ID_994737.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Γερό χαστούκι δόθηκε στον Δημοκρατικό Συναγερμό στην επαρχία Λεμεσού αφού ουδείς από τους εκλεκτούς του για δήμαρχος κατάφερε να εκλεγεί, έστω και σε έναν από τέσσερις νεοσύστατους Δήμους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
Μπορεί οι υποψήφιοι δήμαρχοι και αντιδήμαρχοι να διεκδίκησαν θέση με το καπέλο του ανεξάρτητου, ωστόσο, στηρίχθηκαν από τα κόμματα. Στην περίπτωση των υποψήφιων δημάρχων που στηρίχθηκαν από τον ΔΗΣΥ, κανένας δεν εξελέγη και αυτό είναι κάτι που προκαλεί έναν ακόμη πονοκέφαλο στην ηγεσία του κόμματος. Στις περισσότερες υποψηφιότητες ο ΔΗΣΥ μαζί με τη ΔΗΠΑ τράβηξαν κοινή γραμμή, υποστηρίζοντας τους ίδιους υποψηφίους.
Υπενθυμίζεται ότι στην επαρχία Λεμεσού υποβλήθηκαν 3 υποψηφιότητες για την προεδρία του ΕΟΑ, 10 για τη δημαρχία των τεσσάρων δήμων και 59 για την αντιδημαρχία των 22 δημοτικών διαμερισμάτων.
Στη Δημαρχία Λεμεσού εξελέγη με ποσοστό 48,5% και 18.085 ψήφους ο αρχιτέκτονας Γιάννης Αρμεύτης, ο οποίος στηρίχθηκε από ΑΚΕΛ, ΔΗΚΟ, ΕΔΕΚ και Βολτ. Δεύτερος τερμάτισε ο Νίκος Νικολαΐδης ο οποίος τύγχανε της στήριξης του ΔΗΣΥ και της ΔΗΠΑ-Συνεργασία λαμβάνοντας ποσοστό 43,3% και 16.153 ψήφους
Τη Δημαρχία Πολεμιδιών κατέλαβε ο Άντρος Θεοδώρου με ποσοστό 49,3% και 6.253 ψήφων. Ο κ. Θεοδώρου είχε τη στήριξη των κομμάτων ΔΗΚΟ, ΕΔΕΚ, ΔΗΠΑ-Συνεργασία, Κίνημα Οικολόγων και Κόμμα για τα Ζώα Κύπρου. Η εκλεκτή του ΔΗΣΥ, Γιωργούλλα Πατέρα, έκοψε δεύτερη το νήμα με ποσοστό 28,2% και 3.569 ψήφων αφήνοντας τελευταία τη Μαρία Σουτζιή η οποία στηρίχθηκε από το ΑΚΕΛ και έλαβε ποσοστό 22,5% και 2.856 ψήφων.
Σε ό,τι αφορά τον Δήμο Ανατολικής Λεμεσού, τη θέση του Δημάρχου κατέλαβε ο νυν Δήμαρχος Γερμασόγειας, Κυριάκος Ξυδιάς, ο οποίος στηρίχθηκε από το ΑΚΕΛ, το ΔΗΚΟ, την ΕΔΕΚ, το Κίνημα Οικολόγων, το Βολτ και το Κόμμα για τα Ζώα Κύπρου. Ο κ. Ξυδιάς πήρε ποσοστό 60,7% δηλαδή 7.772 ψήφων, έναντι του ανθυποψηφίου του. Κούλλη Τσαγκάρη ο οποίος στηρίχθηκε από ΔΗΣΥ και τη ΔΗΠΑ-Συνεργασία.
Από την άλλη ο νυν Δήμαρχος Ύψωνα, Παντελής Γεωργίου, εκλέγηκε Δήμαρχος Δυτικής Λεμεσού με μεγάλη άνεση, αφού πήρε ποσοστό 64,1% δηλαδή 9.030 ψήφους, διπλάσιους σχεδόν από τον ανθυποψήφιο του, κοινοτάρχη Λόφου Νίκο Σπύρου ο οποίος πήρε ποσοστό 35,9% και 5.054 ψήφων. Ο Παντελής Γεωργίου, στηρίχθηκε από το ΑΚΕΛ, το ΔΗΚΟ, την ΕΔΕΚ, τη ΔΗΠΑ-Συνεργασία, το Κίνημα Οικολόγων και το Κόμμα για τα Ζώα Κύπρου, ενώ ο Νίκος Σπύρου μόνο από τον ΔΗΣΥ.
Την αντιδημαρχία της Λεμεσού πήρε ο δικηγόρος Δήμος Κάτσης με τη στήριξη από το ΑΚΕΛ, το ΔΗΚΟ, την ΕΔΕΚ και τη ΔΗΠΑ-Συνεργασία και με ποσοστό 44,8% και 11.960 ψήφους. Από την άλλη, ο πρώην Αντιδήμαρχος Σάββας Στούππας ο οποίος είχε τη στήριξη του ΔΗΣΥ, έκοψε το νήμα δεύτερος με ποσοστό 35,7% και 9.535 ψήφων.
Σε ότι αφορά τους αντιδημάρχους, μόνο στους δύο μεγάλους Δήμους και πλέον δημοτικά διαμερίσματα κατάφεραν να εξασφαλίσουν θέση οι εκλεκτοί του ΔΗΣΥ. Στο Δήμο Δυτικής Λεμεσού και αντιδήμαρχος Ύψωνα είναι πλέον η Αλέκα Στυλιανού στηριζόμενη από τον ΔΗΣΥ με ποσοστό 51,6% και 2.602 ψήφους. Σε ότι αφορά το Δήμο Ανατολική Λεμεσού, νέος αντιδήμαρχος Γερμασόγειαας είναι ο Χρίστος Παπαμιχαήλ, με τη στήριξη ΔΗΣΥ και ΔΗΠΑ-Συνεργασία με 44,6% και 1.947 ψηφων, ενώ ο Μάριος Πρωτοπαπάς είναι ο νέος αντιδήμαρχος Μέσα Γειτονιάς με την υποστήριξη του ΔΗΣΥ και τη ΔΗΠΑ-Συνεργασία με ποσοστό 46,3% και 2.421 ψήφων. Σε ότι αφορά την αντιδημαρχία Αγίου Αθανασίου τη θέση πήρε ο μέχρι πρότινος Δήμαρχος, Μαρίνος Κυριάκου με ποσοστό 56,9% και 2.593 ψήφους. Ο κ. Κυριάκου στηρίζοντας από το ΑΚΕΛ, ΔΗΚΟ και Κίνημα Οικολόγων.
Σε ότι αφορά την αντιδημαρχία της Λεμεσού τη θέση πήρε ο δικηγόρος Δήμος Κάτσης, που τυγχάνει στήριξης από το ΑΚΕΛ, το ΔΗΚΟ, την ΕΔΕΚ και τη ΔΗΠΑ-Συνεργασία με ποσοστό 44,8% και 11.960 ψήφους. Από την άλλη, ο πρώην Αντιδήμαρχος Σάββας Στούππας ο οποίος είχε τη στήριξη του ΔΗΣΥ, έκοψε το νήμα δεύτερος με ποσοστό 35,7% και 9.535 ψήφων.