![](https://i3.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/NIC_1843.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Πόσο άλλαξες, πόσο άλλαξα… Η Ομόνοια με τον Γιάννη Αναστασίου άλλαξε και πολύ μάλιστα προς το καλύτερο. Με τον Ελλαδίτη τεχνικό στον πάγκο της, παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στα πλείστα παιχνίδια της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει Ευρωπαία για πέμπτη διαδοχική σεζόν, ενώ δηλώνει παρούσα σε τελικό κυπέλλου για τρίτη σερί περίοδο και στοχεύει σε ισάριθμες κατακτήσεις.
Τελικά, για όσους μπορεί να το αμφισβητούν, ένας προπονητής μπορεί να φέρει την αλλαγή, έχοντας πάντα πιστούς στρατιώτες τους ποδοσφαιριστές του. Κάπως έτσι εξελίσσεται η σεζόν για την Ομόνοια, που μετά τη διασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου θα παίξει χωρίς επιπρόσθετη πίεση για να σηκώσει άλλη μια κούπα.
Ομάδα του προπονητή, χαρακτηρίζεται η Ομόνοια του τελευταίου διμήνου, κι ας μην είναι ο Αναστασίου που την «έχτισε». Ο τεχνικός των πρασίνων, που από το καλοκαίρι θα έχει άλλο ρόλο στον Σύλλογο, κέρδισε τους παίκτες του με τη δουλειά του, τους έκανε να πιστέψουν στους εαυτούς τους.
Παράλληλα, με την τακτική, τον τρόπο που θέλουν να κινούνται στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του, η Ομόνοια παρουσιάστηκε συμπαγής. Η εικόνα που έβγαλε, ήταν ομάδας που ξέρει τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και το ψάχνει με πείσμα και κυρίως υπομονή και ηρεμία. Ακόμη και στα πιο δύσκολα, πλην μερικών περιπτώσεων, συνεχίσει να έχει καθαρό μυαλό, κυνηγώντας το ζητούμενο. Στοιχεία που θα θελήσει να έχει και στον τελικό, ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες επιτυχίας.