![](https://i0.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/04/KAMERES.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Eπεκτείνεται περαιτέρω στην επαρχία Λευκωσίας το σύστημα φωτοεπισήμανσης την Παρασκευή 3 Μαΐου 2024.
Συγκεκριμένα, θα λειτουργήσουν έξι σταθερές κάμερες στα ακόλουθα δύο σημεία:
• Στη διασταύρωση των Λεωφόρων Αθαλάσσας – Ακροπόλεως και Ιωσήφ Χατζηιωσήφ, όπου τέσσερις κάμερες, θα ελέγχουν την παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη, της άσπρης γραμμής και της ταχύτητας
• Στη Λεωφόρο Αρχαγγέλου, όπου δύο συσκευές, θα ελέγχουν την ταχύτητα των οχημάτων καθώς και αυτόδηλες παραβάσεις.
Στόχος του συστήματος φωτοεπισήμανσης είναι πάντοτε, σύμφωνα με την Αστυνομία, η μείωση των σοβαρών και θανατηφόρων οδικών συγκρούσεων, καθώς και η εμπέδωση της ορθής οδικής συνείδησης, στη χώρα μας.