![](https://i0.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2023/08/kostas-mavrides-1.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Συνάντηση με ομάδα 40 φοιτητών και μαθητών στο πλαίσιο της πρακτικής άσκησής τους στην Βουλή των Αντιπροσώπων της Κύπρου, είχε ο Ευρωβουλευτής Κώστας Μαυρίδης (ΔΗΚΟ – S&D).
Στην ομιλία του ο κ. Μαυρίδης αναφέρθηκε αρχικά στην εξελικτική πορεία της ΕΕ από την ίδρυσή της μέχρι και την σημερινή μορφή, με βασικό στόχο τη διασφάλιση της ειρήνης και της ασφάλειας, θεμελιωμένης σε κοινές αξίες. Σε αυτό το πλαίσιο, ανέδειξε ένα από τα σπουδαιότερα επιτεύγματα της ΕΕ, τον Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), ο οποίος προστατεύει τα θεμελιώδη δικαιώματα κι ελευθερίες για όλους τους πολίτες και κοινότητες εντός ΕΕ και είναι δεσμευτικός σε όλα τα κράτη-μέλη. «Αυτό τον καθιστά ιδιαίτερα σημαντικό για εμάς τους Κύπριους, των οποίων θεμελιώδη δικαιώματα παραβιάζονται ωμά λόγω της συνεχιζόμενης τουρκικής κατοχής» σημείωσε και τόνισε ότι «ο Χάρτης αυτός αποτελεί την απάντηση για ειρηνική συνύπαρξη διαφορετικών κοινοτήτων στην Κύπρο στο πλαίσιο μιας Ευρωπαϊκής Κυπριακής Δημοκρατίας χωρίς κατοχή».
Στη συνέχεια, ο Κύπριος Ευρωβουλευτής εξήγησε τον τρόπο λειτουργίας της ΕΕ, τα θεσμικά της όργανα και τις αρμοδιότητες τους, τις δυνατότητες από τη συμμετοχή μας στην ΕΕ, αλλά και τις αδυναμίες και τα διαφορετικά συμφέροντα και υποκρισίες που προκύπτουν. Αναφέρθηκε επίσης στο μέλλον και τις παγκόσμιες προκλήσεις, εξηγώντας την πρότασή του ως Προέδρου της Πολιτικής Επιτροπής για την Μεσόγειο για κοινή άμυνα και ασφάλεια και την ανάγκη αυτοπροστασίας μας. Τέλος, αναφέρθηκε στις ευκαιρίες σπουδών, απόκτησης δεξιοτήτων, εργασίας κι εγκατάστασης εντός ΕΕ, με ειδική αναφορά στο σημαντικό ζήτημα της πρακτικής άσκησης των νέων, η οποία πρέπει να αμείβεται, κάτι για το οποίο τόσο ο ίδιος όσο και η πολιτική του ομάδα S&D στο Ευρ. Κοινοβούλιο έχουν ως προτεραιότητα, γιατί όπως επεσήμανε «οι νέοι αποτελούν το αληθινό μέλλον της ΕΕ».
Ακολουθούσε εκτενής συζήτηση, με τους νέους να θέτουν πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και προβληματισμούς. Καταλήγοντας, ο κ. Μαυρίδης ευχαρίστησε την Βουλή για την πρόσκληση και προέτρεψε τους νέους να συμμετέχουν στα κοινά ως ενεργοί πολίτες, επειδή έτσι μπορούν να συμβάλλουν σε ένα καλύτερο μέλλον για την πατρίδα και την ΕΕ.