![](https://i1.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2024/04/Proedros-2.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Σε μαζική συμμετοχή στις Ευρωεκλογές κάλεσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης υποδεικνύοντας ότι «θέλουμε μια πιο ισχυρή Ευρώπη, πιο ανταγωνιστική, στρατηγικά αυτόνομη ΕΕ και όλα αυτά είναι που θα μας απασχολήσουν την επόμενη πενταετία».
Σε δηλώσεις του στους δημοσιογράφους, προσερχόμενος στο γεύμα εργασίας με Πρέσβης των χωρών μελών της ΕΕ, που παραθέτει ο Πρέσβης του Βελγίου, και ερωτηθείς τι αναμένει από τις Ευρωεκλογές, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ανέφερε ότι «έχω πολλές φορές δηλώσεις ότι η ένταξη μας στην ΕΕ ήταν η σημαντικότερη επιτυχία από της ιδρύσεως της Κυπριακής Δημοκρατίας. Η ΕΕ επηρεάζει την καθημερινότητά μας. Ως Πολιτεία διεκδικούμε, και χαίρομαι που αναγνωρίζεται, ουσιαστικό λόγο και ρόλο στα της ΕΕ, ενώ την ίδια στιγμή διεκδικούμε, και υπάρχει ανταπόκριση, έναν πρωταγωνιστικό ρόλο της ΕΕ στις προσπάθειες επίλυσης του Κυπριακού».
Σημείωσε ότι «αν μπορώ να στείλω ένα μήνυμα στον κυπριακό λαό με αφορμή τις εκλογές της Κυριακής για ανάδειξη μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου είναι: η όσον το δυνατόν πιο μαζική συμμετοχή από πλευράς των πολιτών της Κυπριακής Δημοκρατίας θα στείλει ένα ισχυρό μήνυμα, ανάμεσα σε πολλά άλλα, στις Βρυξέλλες για τη σημασία της Ευρώπης. Άρα, καλώ όλους τους συμπατριώτες και τις συμπατριώτισσες να συμμετάσχουν μαζικά σε αυτή την πολύ σημαντική εκλογική διαδικασία. Μια εκλογική διαδικασία όπου και τα επόμενα πέντε χρόνια θα είναι πάρα πολύ κρίσιμα για το μέλλον της ΕΕ. Εμείς θέλουμε μια πιο ισχυρή Ευρώπη, πιο ανταγωνιστική, στρατηγικά αυτόνομη ΕΕ και όλα αυτά είναι που θα μας απασχολήσουν την επόμενη πενταετία».
Πρόσθεσε ότι «από εκεί και πέρα, στις 17 Ιουνίου έχει ήδη συγκληθεί Ευρωπαϊκό Συμβούλιο, για να κάνουμε μια πρώτη ανταλλαγή απόψεων. Προηγουμένως θα υπάρχει η Σύνοδος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος. Έχουμε ήδη ζητήσει τηλεφωνικές επικοινωνίες και θα έχω τόσο με τον Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, κ. Μισέλ, όσο και με τον κ. Βέμπερ, από το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, για να κάνουμε ένα πρώτο συντονισμό και ακολούθως μετά το έκτακτο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο της 17ης θα υπάρχει δεύτερο, 26 με 27 του μηνός, έτσι ώστε να ληφθούν οι αποφάσεις, σε σχέση με τους επικεφαλής των θεσμικών οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σε πρώτη φάση, φυσικά, μιλάμε με τον Πρόεδρο της Επιτροπής».