![](https://i3.wp.com/www.philenews.com/wp-content/uploads/2023/07/kairos-3.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Αφόρητη ζέστη και προειδοποιήσεις για ακραίες θερμοκρασίες, επιφυλάσσει ο καιρός για τις επόμενες ημέρες.
Όπως ανέφερε στον «Φ» λειτουργός του Τμήματος Μετεωρολογίας, από σήμερα ξεκινάει να ανηφορίζει η θερμοκρασία και δεν αποκλείεται να φτάσει ξανά στους 44 βαθμούς, με τις συνθήκες αυτές να παραμένουν τουλάχιστον έως την Παρασκευή.
Σύμφωνα με σχετικό δελτίο, την περιοχή επηρεάζει μια ασθενής χαμηλή πίεση και μια θερμή αέρια μάζα.
Σήμερα ο καιρός θα είναι αίθριος και ο υδράργυρος αναμένεται να σκαρφαλώσει δύο βαθμούς. Αύριο, την Πέμπτη και την Παρασκευή ο καιρός θα είναι κυρίως αίθριος, με τη θερμοκρασία να σημειώνει σταδιακά αισθητή άνοδο, για να κυμανθεί σημαντικά πιο πάνω από τις μέσες κλιματολογικές τιμές.