Επιδόθηκε σήμερα το κατηγορητήριο στον υποψήφιο και δήμαρχο Αγίας Νάπα, Χρίστο Ζαννέτου, ο οποίος είναι αντιμέτωπος με ποινικά αδικήματα σε σχέση με την εξασφάλιση ευρωπαϊκής χορηγίας €765.000 για αναβάθμιση ξενοδοχείου.
Η υπόθεση που είδε τη Δευτέρα (13/5) το φως της δημοσιότητας έχει ήδη καταχωριστεί στο Επαρχιακό Δικαστήριο Αμμοχώστου και στις 13 Ιουνίου, τέσσερις ημέρες μετά τις τοπικές εκλογές, ο κατηγορούμενος θα παραπεμφθεί σε απευθείας δίκη ενώπιον του Μόνιμου Κακουργιοδικείου. Λίγο αφότου ΑΚΕΛ και ΔΗΚΟ ζήτησαν εμμέσως την παραίτησή του και την απόσυρση της υποψηφιότητάς του, ήρθε η απάντηση του δημάρχου Αγίας Νάπας, μέσω των δικηγόρων του.
Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση «έχει επιδοθεί, σήμερα, κατηγορητήριο στον πελάτη μας για γεγονότα τα οποία κατ’ ισχυρισμό τελέστηκαν τουλάχιστον προ δεκαπενταετίας και διερευνήθηκαν από τις αστυνομικές αρχές περί το 2019, όταν και ο πελάτης μας τοποθετήθηκε επί των γεγονότων ενώπιον των ανακριτικών αρχών». Οι δικηγόροι του δημάρχου Αγίας Νάπας εκφράζουν «έντονο προβληματισμό για το γεγονός ότι μια υπόθεση, η εκδίκαση της οποίας θα μπορούσε μέχρι σήμερα να είχε ολοκληρωθεί, καταχωρήθηκε 5 χρόνια μετά και εντός προεκλογικής περιόδου και έχει διαρρεύσει στον τύπο προτού επιδοθεί».
Πρόθεση του Ζαννέτου σύμφωνα με τους δικηγόρους του «είναι η άμεση εκδίκαση της υπόθεσης, ώστε να διαφανεί άμεσα η αθωότητά του. Υπενθυμίζουμε ότι στην βάση της κείμενης νομοθεσίας και του Συντάγματος, οποιοδήποτε πρόσωπο είναι ύποπτο ή κατηγορούμενο τεκμαίρεται αθώο, μέχρι την ολοκλήρωση της δικαστικής διαδικασίας».
Τέλος οι δικηγόροι του δημάρχου Αγίας Νάπας υποδεικνύουν πως «οποιεσδήποτε δημόσιες δηλώσεις οφείλουν να σέβονται το τεκμήριο της αθωότητας και να μην συνιστούν επηρεασμό και νόθευση της λαϊκής βούλησης». Σημειώνεται πως το θέμα είχε αναδειχθεί και σε ειδική έκθεση της Ελεγκτικής Υπηρεσίας για τον ΚΟΤ, τα ευρήματα της οποίας δημοσιοποιήθηκαν τον Ιούλιο του 2019. Στο μικροσκόπιο της ΕΥ τέθηκε, χορηγία που δόθηκε για αναβάθμιση και εκσυγχρονισμό ξενοδοχείου στην Αγία Νάπα, μέτοχος και διευθυντής του οποίου ήταν τον επίδικο χρόνο ο Χρίστος Ζαννέτου, που τότε δεν ήταν δήμαρχος.
Η χορηγία €765.000 δόθηκε στο πλαίσιο του Σχεδίου Κινήτρων για επενδύσεις αειφόρου εμπλουτισμού και αναβάθμισης του τουριστικού προϊόντος, το οποίο συγχρηματοδοτείτο από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης.
Στα συμπεράσματα της η Ελεγκτική Υπηρεσία είχε αναφέρει πως ποσά που περιλαμβάνονται στον ισολογισμό των οικονομικών καταστάσεων της εταιρείας του έτους 2007 και αφορούν στον δανεισμό, ο οποίος αποτελούσε σημαντική παράμετρο για την αξιολόγηση της αίτησης, «παρουσιάζονται με μικρότερα ποσά, γεγονός που δεικνύει ότι, οι υποβληθείσες, ως εξελεγμένες, οικονομικές καταστάσεις ήταν παραποιημένες».
Η Ελεγκτική Υπηρεσία εντοπίζοντας τότε την ενδεχόμενη διάπραξη ποινικών αδικημάτων είχε ζητήσει όπως παραπεμφθεί το θέμα στον Γενικό Εισαγγελέα. Σημειώνεται πως η διερεύνηση της υπόθεσης ξεκίνησε το 2019 από το ΤΑΕ Αμμοχώστου.