![](https://i1.wp.com/like.philenews.com/wp-content/uploads/2024/06/mazonakis-2.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Δυο αδέλφια, ένα ακίνητο (προς το παρόν;) κι ένας «πόλεμος» που ξεκίνησε από τα δικαστήρια, και κλιμακώνεται γρήγορα και πολύ άγρια στα media. Με θύμα, σε πρώτη φάση, την αλήθεια…
ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΣΟ ΣΙΔΕΡΗ
Ο «μεγάλος πόλεμος» της οικογένειας Μαζωνάκη, ξεκίνησε με μια μικρή «βόμβα»: Ένα δελτίο Τύπου από γνωστό δικηγορικό γραφείο που στάλθηκε την Τετάρτη 22/5 στους δημοσιογράφους, προκειμένου να τους ενημερώσει πως ο γνωστός τραγουδιστής βρίσκεται σε «μείζονα αντιδικία» που αφορά στη «διασφάλιση της περιουσιακής του κατάστασης και της επαγγελματικής του διαδρομής». Μια είδηση «κεραυνός εν αιθρία», που αφορά στην «πιο δεμένη καλλιτεχνική οικογένεια», όπως όλοι άλλωστε γνωρίζαμε, από τότε που πρώτο γνωρίσαμε τον Γιώργο Μαζωνάκη. Για την ακρίβεια, η ανακοίνωση έγραφε: «Η Δικηγορική Εταιρεία Θεόδωρος Π. Μαντάς και συνεργάτες έχει αναλάβει τη νομική εκπροσώπηση του κορυφαίου Έλληνα ερμηνευτή κ. Γεωργίου Μαζωνάκη, σε μείζονα αντιδικία που αφορά στη διασφάλιση της περιουσιακής του κατάστασης και της επαγγελματικής του διαδρομής. Η ελληνική Δικαιοσύνη, αστική και ποινική, μέσω των αρμοδίων θεσμικών οργάνων της έχει πλέον το λόγο! Σήμερα έγινε το πρώτο βήμα στην κατεύθυνση αυτή με την εκδίκαση Αιτήσεως Ασφαλιστικών Μέτρων ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Πειραιώς».
Αν και -επίσημα τουλάχιστον- δεν έγινε γνωστό εξαρχής το πρόσωπο με το οποίο ο δημοφιλής τραγουδιστής βρίσκεται στα δικαστήρια, ανεπίσημα κυκλοφόρησε η είδηση πως «πρόκειται για πολύ κοντινό του πρόσωπο, με στενή συγγενική σχέση και πολλά χρόνια επαγγελματικής συνεργασίας μεταξύ τους». Και αυτό το αίνιγμα δεν είχε παρά μόνο πια απάντηση, ένα όνομα: Βάσω Μαζωνάκη…
«ΓΕΝΝΗΜΑ ΘΡΕΜΜΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΙΜΗΣ…»
Ο Γιώργος είναι «παιδί του Πειραιά», γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Νίκαια – μια παλιά προσφυγική γειτονιά, με ταπεινούς ανθρώπους, χαμηλά σπίτια και παιχνίδια στο δρόμο. Την αγαπούσε πολύ τη γειτονιά του, αλλά πάντα ήθελε να φύγει από κει. Χωρίς να ξέρει για που. Την οικογένειά του, τη λάτρευε. «Από τότε που ο Γιώργος έβγαλε το πρώτο του μεροκάματο στα μικρομάγαζα της Πάτρας, ανέκανθεν ενίσχυε οικονομικά την μητέρα και τις αδερφές του», λέει στο «Down Town Κύπρου» πηγή από τον στενό του κύκλο. «Κι εκείνες όμως, ειδικά η Βάσω, ήταν στο πλευρό του. Και όταν έδινε τις προσωπικές του “μάχες” (για τις οποίες μίλησε και ο Νίκος Μουρατίδης, σε δημόσιά του παρέμβαση, στην εκπομπή της Ναταλίας Γερμανού, στον Alpha Ελλάδος, το προηγούμενο Σάββατο), αλλά και στα συναισθηματικά του σκαμπανεβάσματα».
Μόλις το 2021, εξάλλου, στην εκπομπή του Αντώνη Σρόιτερ, με τίτλο «Τik Talk», στον Alpha, η μητέρα του, Κλειώ, θα δήλωνε για εκείνον: «Η πρώτη λέξη του Γιώργου ήταν “μαμ”. Ήσυχο παιδί. Φορούσε κοστούμι, γραβάτα. Δεν ήθελε κανείς να του πειράζει τα ρούχα του, να του τα χαλάει… Το πρώτο τραγούδι που είπε ήταν όταν ήταν πέντε ετών, και είπε το “Υπάρχω” του Καζαντζίδη. Είχε πάρει ένα στυλ μεγάλου, δεν το περιμέναμε. Τότε καταλάβαμε ότι θα γίνει τραγουδιστής. Πήγαινε στο Λύκειο και δούλευε, τον άφηναν στο πίσω θρανίο να κοιμάται. Έφυγε από μικρός στις επαρχίες μόνος του. Με τις αδελφές του δεν τσακώθηκε ποτέ, τις πρόσεχε».
Ακούγοντάς την, ο τραγουδιστής είχε βάλει τα κλάματα: «Συγχωρέστε με… Όσο βλέπω τον εαυτό μου ή τους γονείς μου, είμαι πια λίγο περισσότερο ευσυγκίνητος. Δεν ξέρω… Ένα πολύ μεγάλο “ευχαριστώ” θέλω να πω σε αυτούς τους ανθρώπους που με έφεραν στη γη και ένα “ευχαριστώ” στο Θεό που με κρατάει έτσι. Είμαστε πολύ δεμένη οικογένεια και είναι πάρα πολύ δύσκολο».
Περισσότερο και από τους γονείς του, ο Γιώργος είχε πάντα ένα στενό, ιδιαίτερο δέσιμο με τις αδελφές του: τη Μαρία και τη Βάσω. Με την τελευταία, άλλωστε, μοιάζουν καταπληκτικά, σαν δίδυμοι. Οι δυο τους υπήρξαν αχώριστοι, για πολλά χρόνια. Μαζί σε διακοπές, μαζί τις καθημερινές, παρέα πάντα στο σπίτι του Γιώργου ή αλλού, μαζί τις γιορτές, μαζί και στη δουλειά. Από την αρχή, σχεδόν, τhς καριέρας του, η Βάσω τον στήριζε, βρισκόταν πάντα ένα βήμα πίσω του, στο πλευρό του, δίπλα του – μια άτυπη manager. «Ήταν η εξ’ απορρήτων του Γιώργου, ο άνθρωπος που διαχειριζόταν τις επαγγελματικές και τις οικονομικές του συμφωνίες. Ακόμη και τις επενδύσεις που έκανε ο τραγουδιστής, ή τα κασέ των μουσικών και της ορχήστρας του, όλα, μα όλα, τα διαπραγματευόταν η Βάσω», λέει στο «Down Town Κύπρου» πηγή από το περιβάλλον του Γιώργου. «Ο Γιώργος δεν κάνει βήμα χωρίς τη Βάσω!», ακουγόταν από το περιβάλλον του Μαζωνάκη. Η σχέση τους, ήταν πια -σχεδόν- εξαρτητική.
Εξαρτητική, αλλά όχι ανέφελη. Πριν από μια δεκαετία, στα πρώτα χρόνια της μεγάλης κρίσης, τα δύο αδέλφια είχαν έρθει, όπως φαίνεται σε μια μίνι-ρήξη. Τότε, ένας οικογενειακός φίλος είχε μεσολαβήσει για να τα ξαναβρούν – την αποκάλυψη έκανε ο ίδιος, ανωνύμως, στην εκπομπή «Πρωινό» του ΑΝΤ1, πριν από λίγες μέρες: «Είχαν κατά το παρελθόν απομακρυνθεί, πάλι για τα οικονομικά θέματα. Από το 2015. Είχε δώσει δείγματα ότι δεν ήταν το καλύτερο παιδί. Δημιουργούσε προβλήματα στον Γιώργο. Υπήρχαν πολύ σοβαρά θέματα μεταξύ τους, οικονομικής φύσεως {…} Είχε πρόσβαση στους λογαριασμούς του. Λείπανε, την πρώτη φορά, λείπανε λεφτά {…} H Bάσω είχε πάρει λεφτά, χωρίς να το ξέρει, από κοινό λογαριασμό και αυτό το θέμα έμεινε μέσα στην οικογένεια και με την μεσολάβηση την δική μου, δεν τράβηξε παραπέρα. Έκανα το λάθος και μπήκα μπροστά. Του έλεγα: “Λυπάμαι, πρέπει να δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία”. Αυτός ήταν θυμωμένος», είπε ο φίλος του Γιώργου Μαζωνάκη.
«ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΛΑ, ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ, ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΤΟΥ ΤΡΕΛΑΘΩ…»
Όπως φαίνεται, για μια τριετία τα δύο αδέλφια είχαν κόψει κάθε επικοινωνία. Μετά τα ξαναβρήκαν και η Βάσω επέστρεψε στη δουλειά. Για λίγο καιρό, φάνηκε πως τα δύσκολα είχαν περάσει. «Και μετά από τρία χρόνια (ο Γιώργος Μαζωνάκης) την ξαναπήρε στην δουλειά και στην εμπιστοσύνη του». Κι αυτό ήταν, για πολλούς, η «δεύτερη ευκαιρία» στην σχέση του με την αδερφή του. «Το λάθος του Γιώργου, ήταν ότι άφησε και πάλι την οικονομική διαχείριση της προσωπικής του περιουσίας στην αδελφή του, χωρίς καμία ανεξάρτητη επίβλεψη. Έναν λογιστή, για παράδειγμα. Η Βάσω, έδενε κι έλυνε και πάλι. Έκανε ό,τι ήθελε η ίδια, πάντα όμως με την σύμφωνη γνώμη του Γιώργου σ’ αυτό. Ο ρόλος της δεν ήταν αυθαίρετος», λέει πηγή στο «Down Town Κύπρου».
Σήμερα, ο λόγος της διαμάχης των δύο αδελφών και η αιτία που οδηγήθηκαν στα δικαστήρια φέρεται να είναι ένα ακίνητο: Ένα σπίτι 48 τ.μ. στη Χώρα της Μυκόνου, αγορασμένο προ δεκαετίας για τουριστική εκμετάλλευση και καταχωρισμένο σε μια εταιρεία διαχείρισης και εκμετάλλευσης ακινήτων (το οποίο, ωστόσο, λόγω της θέσης του, εκτιμάται σήμερα σε εκατομμύρια ευρώ η αξία του). Η εταιρεία αυτή, περιορισμένης ευθύνης, συστάθηκε τον Μάρτιο του 2020, στον Πειραιά, με μικρό κεφάλαιο (5.500 ευρώ), μετόχους την Βασιλική Μαζωνάκη (90%) και τον Γιώργο Μαζωνάκη (10%) και τίτλο «Residence by V E.E». Τρία χρόνια αργότερα -και συγκεκριμένα τον Αύγουστο του 2023- η εταιρεία φαίνεται να αλλάζει σύνθεση με την αποχώρηση του Γιώργου Μαζωνάκη, του οποίου το μερίδιο μοιράζεται ισόποσα στη Βασιλική Μαζωνάκη (5%) και τον σύντροφό της, τον γνωστό chef Δημήτρη Μακρυνιώτη (5%). Η νέα εταιρεία έχει τίτλο «VitaGamaDelta Residence by V Ε.Ε». Κι αυτή η «αποχώρηση», έγινε σχεδόν εν αγνοία του, αφού πηγή από το στενό περιβάλλον του τραγουδιστή, αναφέρει πως «του έδωσε να υπογράψει κάτι χαρτιά ανακαίνισης του ακινήτου, κάποια άλλα που αφορούσαν σε αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και στην ουσία ο Γιώργος βρέθηκε εκτός». Εξυπακούεται πως η Βάσω θα απαντήσει σύντομα, μέσω της νομικής οδού, σε ό,τι της καταλογίζεται, οπότε και αναμένεται πως ο «πόλεμος» των δύο αδελφιών θα κορυφωθεί.
Εδώ και έναν χρόνο, όπως πολύ καλά γνωρίζουμε, ο τραγουδιστής δεν έχει καμία σχέση με την αδερφή του, Βάσω. Κι ο (ανεπίσημος) λόγος ήταν ότι «έλειπαν κάποια ποσά από λογαριασμούς του, στους οποίους εκείνη ήταν συνδικαιούχος, κι ο Γιώργος δεν γνώριζε τίποτα. Όχι, ότι θα είχε πρόβλημα με το να πάρει η αδερφή του το “χ” ποσό, αλλά τον πείραξε το γεγονός ότι, ενώ ήταν μαζί, “αυτοκόλλητοι”, κάθε μέρα, εκείνη δεν τον ενημέρωνε καν για τις αναλήψεις αυτές. Ενημερώθηκε από τον λογιστή του, πέρσι, όταν έκανε φορολογική δήλωση. Για τέτοια εμπιστοσύνη μιλάμε, ότι της είχε. Δεν κοίταζε καν τους λογαριασμούς του. Η Βάσω είχε, αυτό που λέμε λαϊκά, “λευκή επιταγή” από τον Γιώργο Μαζωνάκη. Έκανε ό,τι ήθελε, με την άδεια του Γιώργου – αλλά και με την άγνοιά του. Αυτό ο Γιώργος, από ένα σημείο και μετά, το εξέλαβε ως εκμετάλλευση…», λέει στο περιοδικό άνθρωπος του περιβάλλοντός του, που μας ζήτησε να μην αποκαλύψουμε τα στοιχεία του.
«ΕΜΕΝΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ “ΘΕΛΩ” ΥΠΟΨΙΝ ΘΑ ΤΑ ΛΑΒΕΙ…»
Με την αίτηση των ασφαλιστικών μέτρων ο Γιώργος Μαζωνάκης ζητά να επανέλθει η εταιρεία στην προτέρα κατάσταση, καθώς στερείται ένα σημαντικό περιουσιακό του απόκτημα – και η αλήθεια είναι πως, παρά το μικρό του μέγεθος, το ακίνητο της Μυκόνου θεωρείται ένα μικρό «χρυσωρυχείο» – αξίζει να αναφερθεί πως στη σελίδα του, στο booking.com, αναφέρεται ως «villa», το δε ενοίκιό του, κυμαίνεται μεσοσταθμικά γύρω στα 600 ευρώ τη βραδιά, ενώ την high season περίοδο, υπερβαίνει τα 1.000 ευρώ ενοίκιο ημερησίως. Θεωρείται μια «έξυπνη επένδυση» με δεδομένο, πως -όπως λένε αυτοί που ξέρουν- «οι villas μέσα στη Χώρα Μυκόνου, έχουν 7 μήνες σεζόν…». Όταν δε στις αρχές Μαΐου το «Down Town Κύπρου» έκανε λόγο για «ληστεία στο σπίτι του Γιώργου Μαζωνάκη, όσο εκείνος έλειπε από το σπίτι του» και πολλοί θέλησαν να αμφισβητήσουν το γεγονός, μόνο τυχαία δεν ήταν τα όσα ακολούθησαν τις επόμενες μέρες.
Το τι μέλλει γενέσθαι από εδώ και μπρος είναι άγνωστο. Η οικογένεια Μαζωνάκη, και ιδίως η μητέρα του -με την οποία, όπως λέγεται, ο Γιώργος δεν έχει επαφή εδώ και έναν χρόνο και η ίδια είναι βαθιά στεναχωρημένη- καλεί τα αδέλφια να συμφιλιωθούν. Πρόσωπα από το περιβάλλον του τραγουδιστή αφήνουν να διαρρεύσει πως «ο Γιώργος νιώθει εκτεθειμένος, προσβεβλημένος και απατημένος» από όσα έγιναν και πως είναι αποφασισμένος να «φτάσει τα πράγματα στα άκρα, προκειμένου να βρεθεί μια λύση». Αυτός είναι και ο λόγος, που δεν έχει καμία επαφή και με την δεύτερη αδελφή του, Μαρία, η οποία, όπως και η μητέρα τους, έχουν ταχθεί με στο πλευρό της Βάσως.
«Ο Γιώργος, αισθάνεται πιο μόνος από ποτέ! Και βαθιά προδομένος!». Άλλοι, πάλι, λένε πως σκοπός του ήταν, απλά, να «ταρακουνήσει την αδελφή του» και πως, τελικά, είναι πιθανό το θέμα να λυθεί με εξωδικαστικό συμβιβασμό. Ο ίδιος ο Γιώργος Μαζωνάκης δεν λέει τίποτα – για την ακρίβεια, η πρώτη του αντίδραση στα social media, από τότε που έγινε γνωστό το θέμα ήταν να ανεβάσει ένα βιντεάκι με μια… συνταγή για σπανακόπιτα! Από την άλλη, σύμφωνα με πηγές από το περιβάλλον της Βάσως, «η ίδια δεν προτίθεται να κάνει καμία δήλωση, ούτε να προχωρήσει σε κάποια συνέντευξη, σεβόμενη την κατάσταση της υγείας της μητέρας της, αλλά και τη δική της, γιατί έχει καταρρακωθεί ψυχολογικά με όλη αυτή την ιστορία. Ευτυχώς έχει στο πλευρό της, τον φύλακα άγγελό της, τον Δημήτρη (σ.σ. Μακρυνιώτη), με τον οποίο είναι πολλά χρόνια μαζί και της στέκεται ως βράχος».
Το μόνο σίγουρο είναι πως η κλιμάκωση του «πολέμου» ανάμεσα στα δύο αδέλφια -που εξελίσσεται σε οικογενειακή σύρραξη- δεν είναι προς το συμφέρον κανενός. Σίγουρα δεν ευνοεί τον Γιώργο Mαζωνάκη, ο οποίος τα τελευταία δύο χρόνια φαίνεται να βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση – κάτι που αντικατοπτρίζεται και στις κακές εμφανίσεις του στην πίστα (ιδίως την τελευταία σεζόν του, στο «Φωταέριο», που έληξε πρόωρα και άδοξα) όπως καταγράφονται σε αμέτρητα βιντεάκια στα social media. Ίσως οι πιο πικρές αλήθειες να έχουν ειπωθεί από τον άνθρωπο που «ανακάλυψε» και έκανε σταρ τον Γιώργο Μαζωνάκη, το προηγούμενο Σάββατο, στην εκπομπή της Ναταλίας Γερμανού, τον Νίκο Μουρατίδη: «Από το 1992 ήμουν ο μάνατζέρ του Γιώργου, ο άνθρωπος που από μηδέν τον έκανε σούπερ σταρ. Τότε δεν ανακατευόταν κανείς από την οικογένειά του… Κανείς! Υπήρχαν όμως στο “κάδρο”.
Ήταν πολύ δεμένοι… Η Βάσω Μαζωνάκη δεν έγινε μάνατζερ. Δεν είναι μάνατζερ. Τον ανέλαβε έτοιμο, σούπερ σταρ. Ήταν εκεί και σήκωνε τα τηλέφωνα {…} Διαφωνήσαμε σε πράγματα που έκανε στη ζωή του (σ.σ. ο Γιώργος), τα οποία είχαν ως απόρροια να μην είναι συνεπής στο επάγγελμά του. Δεν μπορώ να τα πω στην τηλεόραση αυτά που έγιναν. Του έστειλα ένα πατρικό γράμμα, που τον καλούσα να διαλέξει. Δεν διάλεξε εμένα. Συνέχισε. Πήρε τη Βάσω να σηκώνει τα τηλέφωνα {…} Σίγουρα (σ.σ. ο Γιώργος) είναι ένας άνθρωπος που χρειαζόταν βοήθεια να διαχειριστεί τα χρήματά του. Ήλπιζα ότι αφού έχει γίνει τόσο μεγάλο όνομα, θα έχει κάποιους ανθρώπους, κάποιους συμβούλους, δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο πρόχειρο το πράγμα».
Πάντως, σε μία εξέλιξη της τελευταίας στιγμής, μέχρι τώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές, οι δυο πλευρές κατέθεσαν νομικό σημείωμα με τις απόψεις τους για όσα ακούστηκαν και συζητήθηκαν στα ασφαλιστικά μέτρα του τραγουδιστή στην αδελφή του. Σύμφωνα με την ανακοίνωση του δικηγόρου του τραγουδιστή, Θεόδωρου Μαντά: «Ολοκληρώθηκε σήμερα (σ.σ. Δευτέρα 27/5), δια της υποβολής του σχετικού σημειώματος, η εκδίκαση των Ασφαλιστικών Μέτρων που κατέθεσε ο εντολέας μας, Γιώργος Μαζωνάκης ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Πειραιά. Εξαιρετική αποδείχθηκε η συνεργασία μας με τον έγκριτο συνάδελφο Αθανάσιο Τετώρο, του οποίου η συμβολή στην υπόθεση αυτή υπήρξε καθοριστική. Ο κορυφαίος Έλληνας ερμηνευτής, Γιώργος Μαζωνάκης, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει δημόσια όλους τους δημοσιογράφους για το σεβασμό που επέδειξαν στο πρόσωπο του και στην καλλιτεχνική του διαδρομή. Αναμένουμε τις πρωτοβουλίες εκείνες που θα διαμορφώσουν συνθήκες ειρήνευσης και αποτελεσματικής επίλυσης της επίδικης διαφοράς». Μεταξύ του ίδιου του Γιώργου Μαζωνάκη και της αδελφής του, φυσικά.
Του Γιώργου, στο όνομα του οποίου οι fans του ακόμα ορκίζονται πως «όσο ζω, Μαζώ». Του «Robie Williams της Ελλάδας» του «ροκ αλήτη της πίστας», του εκκεντρικού σταρ που πριν λίγα, μόλις χρόνια δήλωνε στο «Madame Figaro»: «Προς το παρόν, έχω λυμένο το θέμα της επιβίωσης. Το έχω λύσει από μικρό παιδί. Με απασχολούν τα συναισθηματικά μου. Τα υπαρξιακά μου. Ο μεγαλύτερος αγώνας είναι η συμφιλίωση με το μέσα μας, τον ίδιο μας τον εαυτό. Ν’ αγαπήσεις τα λάθη σου, τα πάθη σου, δηλαδή. Τη μαϊμού που μιλάει στο μυαλό σου συνέχεια. Αυτό το μπούρου – μπούρου. Που ρωτάει συνέχεια “γιατί”, σα μικρό παιδί». Ένα «γιατί» που βασανίζει τον Γιώργο, τον τελευταίο καιρό, και παραμένει ακόμη αναπάντητο.
Περιοδικό Down Town Κύπρου