![](https://i3.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/2cbe7478-aa85-4cee-a127-d0b88a682168.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Μια καταπληκτική επίδοση για την εποχή, έστω και με ευνοϊκό άνεμο σημείωσε ο νεαρός πρωταθλητής μας στο μήκος, Ανδρέας Μαχαλλεκίδης, επιβεβαιώνοντας ότι είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα.
Σε ηλικία 19 χρόνων, προσγειώθηκε στα 7.89μ. (+4.4 μ/δ), επίδοση η οποία σε κανονικές συνθήκες θα αποτελούσε παγκύπριο ρεκόρ (7.86). Σύμφωνα με την ουγγρική βαθμολογία που αντιστοιχεί τις επιδόσεις με ευνοϊκό άνεμο, σε κανονικές συνθήκες το άλμα του Μαχαλλεκίδης θα ήταν 7.77μ.
Σύμφωνα με τη σχετική αναφορά της ΚΟΕΑΣ, ο αθλητής του Γιώργου Σκέντερ είχε τεράστια άλματα και μάλιστα (βάσει των στατιστικών της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας) κατέγραψε το δεύτερο κορυφαίο άλμα όλων των εποχών με ευνοϊκό άνεμο.
Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι το μεγαλύτερο μη έγκυρο άλμα έχει καταγράψει ο Κρίστης Χρυσοστόμου, όταν το 1995 έφτασε στα 7.97μ. στη Μασαχουσέτη! Τώρα, θα περιμένουμε να δούμε τι θα πετύχει ο Μαχαλλεκίδης σε κανονικές συνθήκες, έχοντας ατομική επίδοση 7.44μ.