Το… φαινόμενο να μην αναδεικνύεται MVP πρωταθλήματος από την ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο στην ετήσια Γιορτή Βραβεύσεων της ΚΟΠ, δεν είναι πρωτοφανές.
Το 2022, όταν ο Απόλλων στέφθηκε πρωταθλητής, ο Φώτης Παπουλής, που αγωνιζόταν στην Ομόνοια, αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης με τις ψήφους των προπονητών των ομάδων της Α’ Κατηγορίας.
Φέτος, η ιστορία επαναλαμβάνεται με τον Τόνγκια της ΑΕΚ να αναδεικνύεται MVP, παρά την κατάκτηση του τίτλου από τον ΑΠΟΕΛ. Τότε, σημειώνεται, κορυφαίος κόουτς είχε αναδειχθεί ο Τσόρνιγκερ, προπονητής του Απόλλωνα.
Α.Μ.