![](https://i0.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/gnjmig5wqaaohki_211124.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!
Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική και απόλυτα σοβαρή και συγκεντρωμένη εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέταξε τον Άλεξ ντε Μινόρ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Masters της Ρώμης με 2-0 σετ (6-1, 6-2)!
Ενδεικτικό της… δαιμονιώδους φόρμας που βρέθηκε ο Έλληνας τενίστας ήταν το γεγονός πως «καθάρισε» τον αγώνα σε μόλις 61 λεπτά, ενώ προέβη σε πέντε break στο σερβίς του αντιπάλου του!
Ο Τσιτσιπάς συνέχισε τις… υψηλές πτήσεις του επί του Αυστραλού Νο. 11 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς, έφτασε τις έντεκα νίκες στις δώδεκα τελευταίες συναντήσεις τους!
Από νωρίς, το Νο. 8 του ταμπλό έδειξε τις άγριες διαθέσεις του και με βαριά και ωραία χτυπήματα έκανε δύο break στο σερβίς του Ντε Μινόρ, κατακτώντας το πρώτο σετ σε μόλις 24 λεπτά!
One-handed backhand beauty 😍
Poetry in motion from @steftsitsipas ✨@InteBNLdItalia | #IBI24 pic.twitter.com/GuVaMBFGCq
— ATP Tour (@atptour) May 14, 2024