![](https://i3.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/SSAK2454.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Φως στην άκρη του τούνελ βλέπουν στην Ανόρθωση. Η κινητοποίηση Αμμοχωστιανών και ξένων επιχειρηματιών, οι οποίοι ενδιαφέρονται να αναμειχθούν στα διοικητικά της «Κυρίας», εντατικοποιήθηκε τις τελευταίες ημέρες, σε βαθμό που εκφράζεται αισιοδοξία για συγκρότηση συνδυασμού, ενόψει της Εκλογικής Γενικής Συνέλευσης της Εταιρείας στις 14 Μαΐου.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι οι επιφανείς Ανορθωσιάτες έχουν ήδη συγκεντρώσει ποσό κοντά στο 1.000.000 ευρώ, ποσό που απαιτείται για να αποτραπεί σε πρώτο χρόνο το καταστροφικό σενάριο της αφαίρεσης βαθμών και του εμπάργκο μετεγγραφών.
Χωρίς τυμπανοκρουσίες, η ομάδα επιχειρηματιών που δραστηριοποιείται κυρίως στη Λεμεσό, προετοιμάζει το έδαφος και ετοιμάζεται να απλώσει σανίδα σωτηρίας, για ν’ αναλάβει τα ηνία της ποδοσφαιρικής εταιρείας, σε μία εξαιρετικά δύσκολη περίοδο. Το πλάνο προνοεί διοίκηση με εκτελεστικό πρόεδρο κοινής αποδοχής σε όλο το φάσμα του Ανορθωσιάτικου κόσμου και προς αυτή την κατεύθυνση επικεντρώνονται οι ενέργειες.
Οι ενδιαφερόμενοι έχουν ενημερωθεί επισταμένως για όλα τα δεδομένα που αφορούν την εταιρεία. Μεγαλύτερο «εμπόδιο», αποτελεί η οικονομική «ζημιά» της προηγούμενης διοίκησης Ανδρέα Σάντη. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, οι οφειλές προς ποδοσφαιριστές και πρώην προπονητές (της φετινής και περσινής σεζόν) ξεπερνούν τα 4.000.000 ευρώ. Επιπλέον, τα χρωστούμενα προς τρίτους (εταιρείες ένδυσης, εταιρείες συντήρησης, ξενοδοχεία, κ.α.) ξεπερνούν το 1.000.000 ευρώ. Στην εξίσωση μπαίνουν και οι οφειλές περίπου 600.000 προς ατζέντηδες ποδοσφαιριστών, ενώ οι οφειλές προς το Κράτος εκτοξεύθηκαν στις 800.000 ευρώ, με την τελευταία δόση να έχει καταβληθεί τον Οκτώβριο του 2022.
Εξάλλου, ο πρώην πρόεδρος του Σωματείου, Χρήστος Χατζηστεφάνου ετοιμάζει συνδυασμό για να επαναδιεκδικήσει την προεδρία του Συλλόγου, στη Γενική Συνέλευση της 10ης Μαΐου.