![](https://i1.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/MAR4332.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Με την εικόνα που παρουσίασε η ΑΕΛ τα τελευταία δύο χρόνια, φάνηκε ξεκάθαρα πως δεν είχε τους ποδοσφαιριστές για να ικανοποιήσει τις προσδοκίες του κόσμο της. Γι’ αυτό και ο Παναγιώτης Γιάννου, με την στήριξη της διοίκησης, προχωρά σε ριζικές αλλαγές στο έμψυχο δυναμικό.
Ο τεχνικός διευθυντής έστειλε το μήνυμα με το «καλημέρα», καθώς ήδη αποτέλεσαν παρελθόν έξι ποδοσφαιριστές. Μετά τους Μεντόσα, Μορέιρα, Μπάστο και Ολιβέιρια, η ΑΕΛ ενημέρωσε χθες ότι ολοκληρώθηκε η συνεργασία της με τους Μπεραχίνο και Τσούκα. Ποδοσφαιριστές με μηδαμινή συνεισφορά.
Η διοίκηση εκφράζει ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Τσούκα, «ο οποίος παρόλο που διατηρούσε συμβόλαιο και για την επόμενη σεζόν αποδέχθηκε να αποχωρήσει χωρίς οποιεσδήποτε οικονομικές απαιτήσεις, λαμβάνοντας μόνο τα δεδουλευμένα της τρέχουσας περιόδου». Τους πιο πάνω θα ακολουθήσουν κι άλλοι, παρόλο που διατηρούν συμβόλαιο και για την επόμενη σεζόν. Γίνεται προσεγμένες ενέργειες, με στόχο το μικρότερο δυνατό κόστος για τον Σωματείο.
Όσον αφορά στο κεφάλαιο προπονητής, για την ώρα παραμένει θολό το τοπίο, παρόλο που όσο περνούν οι μέρες μειώνονται και οι πιθανότητες συνέχισης της συνεργασίας με τον Γαρπόζη. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ξεκαθαρίσει το σκηνικό.
Όπως ανέφερε ο Νικόλας Λεβέντης σε χθεσινές δηλώσεις του, η ΑΕΛ θα κάνει μίνι προετοιμασία στην Κύπρο και ακολούθως, περί τα τέλη Ιουλίου, θα μεταβεί στο εξωτερικό για το βασικό στάδιο. Όσο για πιθανό επενδυτή, τόνισε πως δεν υπάρχει κάτι επίσημο.