![](https://i0.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/thumbnail_preview.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Σύντομη ήταν τελικά η θητεία του Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της ΑΕΛ. Ο Κύπριος τεχνικός, που κλήθηκε τον περασμένο Ιανουάριο να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, με την ΑΕΛ να έχει κακή πορεία και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό αν αναλογιστεί κανείς το ρόστερ που είχε η ομάδα, τελικά αποχωρεί. Η διοίκηση του λεμεσιανού Συλλόγου ενημέρωσε ότι, ολοκληρώθηκε η συνεργασία της με τον Γαρπόζη.
Χθες το πρωί ο Κύπριος τεχνικός είχε συνάντηση με τον πρόεδρο και τον τεχνικό διευθυντή, μέσα από την οποία ξεκαθάρισε το σκηνικό. «Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ειλικρινείς μας ευχαριστίες προς τον κ. Γαρπόζη για την αφοσίωση και τις υπηρεσίες που προσέφερε κατά τη διάρκεια της παρουσίας του στο Σωματείο μας, και ειδικά σε μια πολύ δύσκολη περίοδο για το ποδοσφαιρικό μας τμήμα» αναφέρεται στην ανακοίνωση της ΑΕΛ.
Η διοίκηση σε συνεργασία με τον τεχνικό διευθυντή, κινείται για την πρόσληψη ξένου προπονητή. Ήδη αξιολογήθηκαν θετικά κάποιοι και γίνονται διεργασίες για να συνεργαστεί η ΑΕΛ με την καλύτερη δυνατή επιλογή. Δεν έχει τεθεί χρονοδιάγραμμα, αλλά η πρόθεση είναι όπως προκύψει συμφωνία το συντομότερο δυνατό για να μπορέσουν τεχνικός διευθυντής και προπονητής να χτίσουν τη νέα ΑΕΛ, που θα έχει πολλές αλλαγές σε όλους τους τομείς.