Χριστόφορος Φραντζής και Ανδρέας Μακρής, που απασχολούν άλλες ομάδες (ΑΕΚ και Λαμία αντίστοιχα), διατηρούν συμβόλαιο με την ΑΕΛ.
Σε καμιά περίπτωση δεν ξεπουλάει η ομάδα της Λεμεσού τους δύο πιο πάνω ποδοσφαιριστές και μόνο εάν ικανοποιηθεί πλήρως οικονομικά θα ανάψει πράσινο φως για παραχώρησή τους. Άλλωστε, η ΑΕΛ επενδύει στο κυπριακό στοιχείο και το έδειξε με την προσθήκη των Ζαχαρίου και Μάμα, αλλά και με το ενδιαφέρον της για άλλους Κύπριους ποδοσφαιριστές.
Εξάλλου, την προσεχή Τετάρτη αναμένεται στην Κύπρο ο Κρις Κόλμαν, ώστε να έχει την πρώτη κατ’ ιδίαν επαφή με τον πρόεδρο Κώστα Κωνσταντίνου και μέλη της διοίκησης, αλλά και με τον Παναγιώτη Γιάννου, άμεσο συνεργάτη του στο κεφάλαιο προγραμματισμός. Ο Ουαλός τεχνικός θα ενημερώσει για ενέργειες που έκανε και κάνει για ποδοσφαιριστές που θέλει να εντάξει στο ρόστερ της ΑΕΛ. Το ίδιο θα κάνει από την πλευρά του και ο τεχνικός διευθυντής.