![](https://i2.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/03/roca-12.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Το τρίτο μετεγγραφικό απόκτημά της ανακοίνωσε χθες η ΑΕΚ. Μετά τον κεντρικό αμυντικό Γκόντσγουολ Εκπολο και τον τερματοφύλακα Ζλάταν Αλομέροβιτς, οι κιτρινοπράσινοι εντάσσουν στο έμψυχο δυναμικό τους και τον δεξιό μπακ Μάριο Δημητρίου.
Το χθεσινό «φιρμάνι» έκανε λόγο για κατ’ αρχήν συμφωνία και όπως αναφέρεται, σήμερα θα ολοκληρωθεί η μετεγγραφή. Τα δύο προηγούμενα χρόνια αγωνιζόταν στην Πάφος FC, με την οποία πραγματοποίησε 26 συνολικά συμμετοχές και σκόραρε δύο φορές. Άρχισε την καριέρα του από την Ομόνοια, ενώ αγωνίστηκε επίσης σε Αλκή, Ερμή και ΠΑΕΕΚ. Με την Εθνική Ανδρών έχει τρεις συμμετοχές.
Η απόκτηση Κύπριων ποδοσφαιριστών ή κοινοτικών κάτω των 22 ετών αποτελεί διαχρονικό στόχο του Τσάβι Ρόκα. Ένας από τους λόγους άλλωστε που άντεξε η ΑΕΚ μέχρι τέλους στη λήξασα σεζόν, ήταν η παρουσία (και) τέτοιων παικτών, όπως ήταν για παράδειγμα ο -MVP του πρωταθλήματος- Φράνκο Τόνγκια και ο Αλφά Ντιουνκού.
Ο Καταλανός τεχνικός διευθυντής διατηρεί ζεστό ενδιαφέρον για τον πρώτο και περιμένει, έχοντας παραλλήλως ανοικτές τις κεραίες του για άλλες ευκαιρίες, που θα αφορούν ποιοτικούς νεαρούς. Αναφορικά με τον Ντιουνκού, του οποίου επίσης έληξε ο δανεισμός και επέστρεψε στη Γρανάδα, όπως γράψαμε και χθες, στην Ισπανία αναφέρεται πως θα μείνει ελεύθερος. Η σημαντική παράμετρος όμως είναι ότι στην επόμενη σεζόν θα είναι 23 και θα καταλάβει θέση του καταλόγου Α.