![](https://i3.wp.com/goal.philenews.com/wp-content/uploads/2024/05/CHA_9918.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Συνέπεια στα εκτός έδρας παιχνίδια της στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος έδειξε η ΑΕΚ. Πέτυχε τέσσερα στα τέσσερα και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 1-0! Δείγμα ότι, βρήκε τη συνταγή, κρίνεται πετυχημένη και με την ίδια θα θελήσει να «χτυπήσει» τον ΑΠΟΕΛ στον τελικό πρωταθλήματος.
Το γεγονός ότι, οι Λαρνακείς πέρασαν από την έδρα των Πάφος FC, Ομόνοιας, Ανόρθωσης και Άρη χωρίς να δεχθούν γκολ, είναι αξιοπρόσεκτο. Ξεκάθαρα, λοιπόν, σ’ ένα ματς δίχως αύριο όπως είναι το προσεχές με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, οι κιτρινοπράσινοι παίζοντας μόνο για τη νίκη, θα επιδιώξουν να διατηρήσουν ξανά το μηδέν παθητικό και παράλληλα να αναζητήσουν ένα «χρυσό» γκολ.
Ακόμη, η ΑΕΚ στην τρέχουσα σεζόν διατήρησε το αήττητο σε τρία ματς στο ΓΣΠ και θα θελήσει να κάνει το ίδιο στις 11 Μαΐου, φεύγοντας με το «διπλό» και το τρόπαιο! Στο ματς της α’ φάσης με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ έμεινε στην ισοπαλία 2-2, με την Ομόνοια 0-0, την οποία κέρδισε με 1-0 στα πλέι οφ. Οι Λαρνακείς έχουν τον χρόνο για να δουλέψουν στο πλάνο του Μπεν Σιμόν, γνωρίζοντας ότι θα πρέπει να αποδώσει στο μάξιμουμ για να ελπίζουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Πρόκειται για ένα ματς που δεν μοιάζει με τα άλλα που προηγήθηκαν, καθώς είναι το τελευταίο και το αποτέλεσμα θα κρίνει τον πρωταθλητή.
Οι Λαρνακείς, που επέστρεψαν στις προπονήσεις τη Μεγάλη Τετάρτη, συνεχίζουν την προετοιμασία τους για τον τελικό. Ο Φαράζ επανήλθε χθες στο κανονικό πρόγραμμα και έθεσε εαυτόν στην τεχνική ηγεσία.Το βλέμμα, πλέον, είναι επικεντρωμένο στους Λέντες και Λόπες. Εκφράζεται η αισιοδοξία ότι θα είναι ετοιμοπόλεμοι μέχρι τις 11 Μαΐου και σε θέση να πάρουν φανέλα βασικού.