Εκπολό και Αλομέροβιτς αποτελούν τις δύο πρώτες μετεγγραφικές κινήσεις της ΑΕΚ, ενώ τελειωμένη θεωρείται και αυτή του Καμπρέρα. Ο Τσάβι Ρόκα έδειξε με το «καλημέρα»… άγριες διαθέσεις στο μετεγγραφικό παζάρι, προσθέτοντας στο ρόστερ της νέας περιόδου δύο ικανούς ποδοσφαιριστές.
Ο Εκπολό έδειξε αγωνιζόμενος στον Απόλλωνα τις δυνατότητές του, ενώ ο Αλομέροβιτς ήταν στην πρωταθλήτρια Πολωνίας, έχοντας γεμάτες σεζόν και συμβάλλοντας τα μέγιστα στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Ισπανός τεχνικός διευθυντής, έχοντας την στήριξη της διοίκησης, προτίθεται να προβεί και σε άλλα ηχηρά «χτυπήματα». Δείχνει αποφασιστικότητα να ενδυναμώσει ποιοτικά την ΑΕΚ, σε μια προσπάθεια να πετύχει αυτό που άγγιξε στη λήξασα σεζόν, δηλαδή την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Εξάλλου, η ΑΕΚ μέσω ανακοίνωσης καλεί σε Τακτική Γενική Συνέλευση τα Μέλη του Σωματείου που θα γίνει την Πέμπτη 20 Ιουνίου και ώρα 18:30 στην αίθουσα Σκάλα στον 16ο όροφο του Radisson Blu Hotel στη Λάρνακα.